Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2013

SRAM - Dame Junior - 15 præmier samlet/15 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
11/5-2013 Etape resultat
Arrival classification
Østjysk Energi - Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
33,098km/h Distance
Distance
5R × 14,6km/R = 73,0km
(104,7km — 177,7km)
Starttid
Commencement
10:54


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   400   Amalie Dideriksen Amager CR 2.12'20"      8"  
2.   209   Pernille Mathiesen Team Rytger 2.12'20"      6"  
3.   649   Lenny Druyts Balen BC (Belgien) 2.12'20"      4"  
4.   651   Alitcia Eijssen Balen BC (Belgien) 2.12'20"      3"  
5.   10   Cecilie Uttrup Ludwig ABC 2.12'20"      2"  
6.   987   Inga Rodieck Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) 2.12'20"      1"  
7.   993   Ann - Leonie Wiechmann Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) 2.12'20"        
8.   673   Melissa Steenhof RTC Noord KNWU (Holland) 2.12'20"        
9.   977   Floortje Mackaij Boretti-Ulysses-Ladies-Cyclingteam (Holland) 2.12'20"        
10.   965   Solveig Edøy Junior Women National Team(Norge) 2.12'20"        
11.   619   Celesta Op Den Brouw RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 2.12'20"        
12.   687   Julia Karlsson Junior Women National Team(Sverige) 2.12'20"        
13.   995   Ingvild Tangen Junior Women National Team(Norge) 2.12'20"        
14.   979   Mady Van Der Zeijden Boretti-Ulysses-Ladies-Cyclingteam (Holland) 2.12'20"        
15.   975   Bianca Lust Boretti-Ulysses-Ladies-Cyclingteam (Holland) 2.12'20"        
16.   639   Julia Evers WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 2.12'20"        
17.   615   Demi De Jong RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 2.12'20"        
18.   679   Pernilla Van Rozelaar HRTC Hoorn (Holland) 2.12'20"        
19.   611   Daniella Verstraten RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 2.12'20"        
20.   985   Johanna Müller Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) 2.15'07"   2'47"     
21.   981   Michelle Buchholz Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) 2.15'09"   2'49"     
22.   613   Lysanne Rohde RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 2.16'35"   4'15"     
23.   671   Esmee Oosterman RTC Noord KNWU (Holland) 2.16'38"   4'18"     
24.   997   Danique Braam RTC Noord KNWU (Holland) 2.16'38"   4'18"     
25.   695   Ellinor Huusko Junior Women National Team(Sverige) 2.16'43"   4'23"     
26.   693   Malin Nystrand Junior Women National Team(Sverige) 2.16'43"   4'23"     
27.   663   Kato Zegers Balen BC (Belgien) 2.17'24"   5'04"     
28.   991   Jannika Scheuch Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) 2.17'24"   5'04"     
29.   201   Anika Rasmussen Cykling Odense 2.17'24"   5'04"     
30.   675   Willeke De Jong RTC Noord KNWU (Holland) 2.17'24"   5'04"     
31.   669   Daphne Hommes RTC Noord KNWU (Holland) 2.17'32"   5'12"     
32.   989   Wiebke Rodieck Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) 2.21'00"   8'40"     
33.   969   Elise Moi Andreassen Junior Women National Team(Norge) 2.21'00"   8'40"     
34.   967   Tora Helene Sel Junior Women National Team(Norge) 2.21'00"   8'40"     
35.   643   Felicia Svanehed Team Västergötland (Sverige) 2.21'02"   8'42"     
36.   627   Anna Lathi Team Finland (Finland) 2.21'02"   8'42"     
37.   629   Veera Väkevä Team Finland (Finland) 2.21'02"   8'42"     
38.   983   Jessica Lambracht Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) 2.21'02"   8'42"     
39.   691   Linda Jakobsson Junior Women National Team(Sverige) 2.21'02"   8'42"     
40.   971   Mia Eidem Skaufel Junior Women National Team(Norge) 2.21'02"   8'42"     
41.   623   Tessa De Jong RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 2.21'02"   8'42"     
42.   681   Marjolein Bakker HRTC Hoorn (Holland) 2.21'08"   8'48"     
43.   605   Simone Cornelisse ZRTC Theo Middelkamp (Holland) 2.21'09"   8'49"     
44.   689   Kajsa Persson Junior Women National Team(Sverige) 2.22'45"   10'25"     
45.   661   Chenice Verhoye Balen BC (Belgien) 2.26'39"   14'19"     
46.   641   Rachelle Van Kappel WV het Stadion (Holland) 2.26'41"   14'21"     
47.   655   Maxime Roes Balen BC (Belgien) 2.28'07"   15'47"     
48.   211   Frederikke Hummelshøj Herning CK 2.28'07"   15'47"     
49.   607   Anouk Hof W.V. Meteoor Assen Roden (Holland) 2.30'55"   18'35"     
50.   659   Celine Verreydt Balen BC (Belgien) 2.30'55"   18'35"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   219   Maria Elstrøm Jensen Hedensted Cykelklub         
   601   Hanna Eikås Stavanger Junior (Norge)         
   603   Jamie De Jong ZRTC Theo Middelkamp (Holland)         
   617   Eva Van Schilt RSC De Zuidwesthoeck (Holland)         
   625   Eveliina Sarismala Team Finland (Finland)         
   631   Petra Nurmi Team Finland (Finland)         
   635   Yvette Broex A/d Amstel WTC de Amstel Amstelveen (Holland)         
   645   Selma Svarf CK Natén Säter ( Sverige )         
   657   Andrea Terjesen Sandness Sykkelklub (Norge)         
   665   Astrid Hauge Paulsen Sandness Sykkelklub (Norge)         
   677   Sigrid Friberg FK Trampen (Sverige)         
   685   Linda Halleröd Junior Women National Team(Sverige)         
   699   Ellinor Fredin Team Västergötland (Sverige)         


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
63 Antal tilbage
Number remaining
50
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
219, 601, 603, 617, 625, 631, 635, 645, 657, 665, 677, 685, 699 (=13)

Sidst beregnet, Last calculated: 11-05, 13.53
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
DJUN : 15946804 : V3.22 final update