2-1  Enkelstart, Time trial stage

Tour de Himmelfart 2013

SRAM - Dame Junior - 15 præmier samlet/15 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
10/5-2013 Etape resultat
Arrival classification
Matas - Enkelstart / Time Trial

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
40,079km/h Distance
Distance
11,2km
(62,5km — 73,7km)
Starttid
Commencement
11:40


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   977   Floortje Mackaij Boretti-Ulysses-Ladies-Cyclingteam (Holland) .16'46"120     
2.   209   Pernille Mathiesen Team Rytger .16'48"230   2"  
3.   10   Cecilie Uttrup Ludwig ABC .17'02"450   16"  
4.   649   Lenny Druyts Balen BC (Belgien) .17'18"420   32"  
5.   687   Julia Karlsson Junior Women National Team(Sverige) .17'24"560   38"  
6.   400   Amalie Dideriksen Amager CR .17'25"970   39"  
7.   975   Bianca Lust Boretti-Ulysses-Ladies-Cyclingteam (Holland) .17'28"890   42"  
8.   651   Alitcia Eijssen Balen BC (Belgien) .17'34"190   48"  
9.   979   Mady Van Der Zeijden Boretti-Ulysses-Ladies-Cyclingteam (Holland) .17'37"950   51"  
10.   965   Solveig Edøy Junior Women National Team(Norge) .17'39"370   53"  
11.   673   Melissa Steenhof RTC Noord KNWU (Holland) .17'41"140   55"  
12.   669   Daphne Hommes RTC Noord KNWU (Holland) .17'41"670   55"  
13.   997   Danique Braam RTC Noord KNWU (Holland) .17'47"750   1'01"  
14.   615   Demi De Jong RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .17'47"780   1'01"  
15.   993   Ann - Leonie Wiechmann Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) .17'54"340   1'08"  
16.   605   Simone Cornelisse ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .17'55"480   1'09"  
17.   639   Julia Evers WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .17'59"870   1'13"  
18.   201   Anika Rasmussen Cykling Odense .18'13"340   1'27"  
19.   985   Johanna Müller Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) .18'21"130   1'35"  
20.   995   Ingvild Tangen Junior Women National Team(Norge) .18'23"340   1'37"  
21.   665   Astrid Hauge Paulsen Sandness Sykkelklub (Norge) .18'24"790   1'38"  
22.   695   Ellinor Huusko Junior Women National Team(Sverige) .18'27"880   1'41"  
23.   989   Wiebke Rodieck Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) .18'28"440   1'42"  
24.   671   Esmee Oosterman RTC Noord KNWU (Holland) .18'32"420   1'46"  
25.   689   Kajsa Persson Junior Women National Team(Sverige) .18'33"420   1'47"  
26.   969   Elise Moi Andreassen Junior Women National Team(Norge) .18'38"840   1'52"  
27.   971   Mia Eidem Skaufel Junior Women National Team(Norge) .18'43"870   1'57"  
28.   675   Willeke De Jong RTC Noord KNWU (Holland) .18'44"830   1'58"  
29.   967   Tora Helene Sel Junior Women National Team(Norge) .18'46"910   2'00"  
30.   601   Hanna Eikås Stavanger Junior (Norge) .18'51"120   2'05"  
31.   983   Jessica Lambracht Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) .18'54"220   2'08"  
32.   663   Kato Zegers Balen BC (Belgien) .18'56"540   2'10"  
33.   991   Jannika Scheuch Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) .19'01"850   2'15"  
34.   635   Yvette Broex A/d Amstel WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .19'02"520   2'16"  
35.   627   Anna Lathi Team Finland (Finland) .19'03"460   2'17"  
36.   629   Veera Väkevä Team Finland (Finland) .19'07"280   2'21"  
37.   679   Pernilla Van Rozelaar HRTC Hoorn (Holland) .19'07"520   2'21"  
38.   691   Linda Jakobsson Junior Women National Team(Sverige) .19'15"290   2'29"  
39.   693   Malin Nystrand Junior Women National Team(Sverige) .19'16"410   2'30"  
40.   611   Daniella Verstraten RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .19'17"830   2'31"  
41.   655   Maxime Roes Balen BC (Belgien) .19'20"140   2'34"  
42.   211   Frederikke Hummelshøj Herning CK .19'26"120   2'40"  
43.   603   Jamie De Jong ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .19'27"870   2'41"  
44.   613   Lysanne Rohde RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .19'33"120   2'47"  
45.   981   Michelle Buchholz Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) .19'35"270   2'49"  
46.   659   Celine Verreydt Balen BC (Belgien) .19'38"920   2'52"  
47.   661   Chenice Verhoye Balen BC (Belgien) .19'50"870   3'04"  
48.   681   Marjolein Bakker HRTC Hoorn (Holland) .19'52"030   3'06"  
49.   657   Andrea Terjesen Sandness Sykkelklub (Norge) .19'57"510   3'11"  
50.   607   Anouk Hof W.V. Meteoor Assen Roden (Holland) .20'04"850   3'18"  
51.   987   Inga Rodieck Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) .20'05"570   3'19"  
52.   619   Celesta Op Den Brouw RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .20'09"570   3'23"  
53.   641   Rachelle Van Kappel WV het Stadion (Holland) .20'20"420   3'34"  
54.   677   Sigrid Friberg FK Trampen (Sverige) .20'22"750   3'36"  
55.   623   Tessa De Jong RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .20'28"520   3'42"  
56.   617   Eva Van Schilt RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .20'47"090   4'01"  
57.   643   Felicia Svanehed Team Västergötland (Sverige) .20'52"500   4'06"  
58.   625   Eveliina Sarismala Team Finland (Finland) .21'38"970   4'52"  
59.   631   Petra Nurmi Team Finland (Finland) .22'38"970   5'52"  
60.   645   Selma Svarf CK Natén Säter ( Sverige ) .22'38"970   5'52"  
61.   685   Linda Halleröd Junior Women National Team(Sverige) .22'38"970   5'52"  
62.   699   Ellinor Fredin Team Västergötland (Sverige) .22'38"970   5'52"  
63.   219   Maria Elstrøm Jensen Hedensted Cykelklub .22'38"970   5'52"  


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
63 Antal tilbage
Number remaining
63
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 11-05, 12.31
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
DJUN : 15946804 : V3.22 final update