1-1  Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2013

SRAM - Dame Junior - 15 præmier samlet/15 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
9/5-2013 Etape resultat
Arrival classification
Kvickly Odder - Linieløb / Road race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
33,29km/h Distance
Distance
3R × 16,3km/R = 48,9km Starttid
Commencement
10:41


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   400   Amalie Dideriksen Amager CR 1.28'08"      8"  
2.   977   Floortje Mackaij Boretti-Ulysses-Ladies-Cyclingteam (Holland) 1.28'08"      6"  
3.   10   Cecilie Uttrup Ludwig ABC 1.28'08"      4"  
4.   687   Julia Karlsson Junior Women National Team(Sverige) 1.28'08"      3"  
5.   649   Lenny Druyts Balen BC (Belgien) 1.28'08"      2"  
6.   613   Lysanne Rohde RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 1.28'08"      1"  
7.   615   Demi De Jong RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 1.28'08"        
8.   695   Ellinor Huusko Junior Women National Team(Sverige) 1.28'08"        
9.   987   Inga Rodieck Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) 1.28'08"        
10.   985   Johanna Müller Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) 1.28'08"        
11.   601   Hanna Eikås Stavanger Junior (Norge) 1.28'08"        
12.   989   Wiebke Rodieck Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) 1.28'08"        
13.   979   Mady Van Der Zeijden Boretti-Ulysses-Ladies-Cyclingteam (Holland) 1.28'08"        
14.   993   Ann - Leonie Wiechmann Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) 1.28'08"        
15.   691   Linda Jakobsson Junior Women National Team(Sverige) 1.28'08"        
16.   671   Esmee Oosterman RTC Noord KNWU (Holland) 1.28'08"        
17.   639   Julia Evers WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.28'08"        
18.   627   Anna Lathi Team Finland (Finland) 1.28'08"        
19.   991   Jannika Scheuch Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) 1.28'08"        
20.   611   Daniella Verstraten RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 1.28'08"        
21.   693   Malin Nystrand Junior Women National Team(Sverige) 1.28'08"        
22.   673   Melissa Steenhof RTC Noord KNWU (Holland) 1.28'08"        
23.   209   Pernille Mathiesen Team Rytger 1.28'08"        
24.   651   Alitcia Eijssen Balen BC (Belgien) 1.28'08"        
25.   997   Danique Braam RTC Noord KNWU (Holland) 1.28'08"        
26.   981   Michelle Buchholz Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) 1.28'08"        
27.   619   Celesta Op Den Brouw RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 1.28'08"        
28.   675   Willeke De Jong RTC Noord KNWU (Holland) 1.28'08"        
29.   975   Bianca Lust Boretti-Ulysses-Ladies-Cyclingteam (Holland) 1.28'08"        
30.   605   Simone Cornelisse ZRTC Theo Middelkamp (Holland) 1.28'08"        
31.   965   Solveig Edøy Junior Women National Team(Norge) 1.28'08"        
32.   995   Ingvild Tangen Junior Women National Team(Norge) 1.28'08"        
33.   663   Kato Zegers Balen BC (Belgien) 1.28'08"        
34.   689   Kajsa Persson Junior Women National Team(Sverige) 1.28'08"        
35.   643   Felicia Svanehed Team Västergötland (Sverige) 1.28'08"        
36.   669   Daphne Hommes RTC Noord KNWU (Holland) 1.28'08"        
37.   603   Jamie De Jong ZRTC Theo Middelkamp (Holland) 1.28'08"        
38.   983   Jessica Lambracht Stevens-1A-Roadteam (Tyskland) 1.28'24"   16"     
39.   201   Anika Rasmussen Cykling Odense 1.28'28"   20"     
40.   679   Pernilla Van Rozelaar HRTC Hoorn (Holland) 1.28'44"   36"     
41.   681   Marjolein Bakker HRTC Hoorn (Holland) 1.28'48"   40"     
42.   661   Chenice Verhoye Balen BC (Belgien) 1.28'59"   51"     
43.   659   Celine Verreydt Balen BC (Belgien) 1.28'59"   51"     
44.   211   Frederikke Hummelshøj Herning CK 1.29'03"   55"     
45.   629   Veera Väkevä Team Finland (Finland) 1.29'17"   1'09"     
46.   655   Maxime Roes Balen BC (Belgien) 1.29'28"   1'20"     
47.   641   Rachelle Van Kappel WV het Stadion (Holland) 1.30'42"   2'34"     
48.   967   Tora Helene Sel Junior Women National Team(Norge) 1.31'24"   3'16"     
49.   607   Anouk Hof W.V. Meteoor Assen Roden (Holland) 1.32'17"   4'09"     
50.   969   Elise Moi Andreassen Junior Women National Team(Norge) 1.35'09"   7'01"     
51.   971   Mia Eidem Skaufel Junior Women National Team(Norge) 1.35'09"   7'01"     
52.   657   Andrea Terjesen Sandness Sykkelklub (Norge) 1.35'09"   7'01"     
53.   677   Sigrid Friberg FK Trampen (Sverige) 1.35'09"   7'01"     
54.   665   Astrid Hauge Paulsen Sandness Sykkelklub (Norge) 1.35'09"   7'01"     
55.   635   Yvette Broex A/d Amstel WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.35'09"   7'01"     
56.   623   Tessa De Jong RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 1.37'25"   9'17"     
57.   617   Eva Van Schilt RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 1.37'32"   9'24"     
58.   631   Petra Nurmi Team Finland (Finland) 1.37'32"   9'24"     
59.   625   Eveliina Sarismala Team Finland (Finland) 1.37'32"   9'24"     
60.   645   Selma Svarf CK Natén Säter ( Sverige ) 1.37'32"   9'24"     
61.   685   Linda Halleröd Junior Women National Team(Sverige) 1.37'32"   9'24"     
62.   699   Ellinor Fredin Team Västergötland (Sverige) 1.37'32"   9'24"     
63.   219   Maria Elstrøm Jensen Hedensted Cykelklub 1.37'32"   9'24"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
63 Antal tilbage
Number remaining
63
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 11-05, 12.31
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
DJUN : 15946804 : V3.22 final update